قفل نایلون گلخانه-لاکینگ فنر گلخانه

سر ستون  و اتصالات گلخانه

سرستون یکی از مهمترین قطعات در ساخت گلخانه و مونتاژ گلخانه های پرتابل(پیچ و مهره ای) که از اهمیت و کاربرد ویژه ای برخوردار است،

سر ستون می باشد. سر ستون های تولیدی با تنوع بسیار زیاد و جهت استفاده درانواع گلخانه ها با عرض دهانه و ارتفاع متفاوت کاربرد دارند و ضمن اینکه از استحکام با لائی برخوردار هستند

در برابر رطوبت و شرایط نامساعد محیطی نیز مقاوم می باشند.

اتصالات گلخانه

در این مقاله قصد داریم از اتصالات گلخانه صحبت کنیم. بدین منظور ابتدا باید آشنایی مختصری با گلخانه پیدا کنیم تا پس از آن بتوانیم انواع اتصالات گلخانه را با هم بررسی کنیم.

به زبان ساده، گلخانه عبارت است از یک چهارچوب یا یک اسکلت که دارای پوششی قابل نفوذ نسبت به نور خورشید می‌باشد. در این چارچوب، با استفاده از کنترل عواملی همچون نور خورشید، دما، میزان دی اکسید کربن و رطوبت می‌توان محصولات مختلف را پرورش داد. از جمله تفاوت‌هایی که کاشت محصول در گلخانه با کاشت محصول در زمین زراعی دارد، می‌توان به کنترل موثرتر خسارت و عوامل نامساعد محیطی و همچنین تولید بهتر و مطلوب محصولات کشاورزی در گلخانه اشاره کرد. همچنین به علت کنترل عوامل محیطی در گلخانه، می‌توان در فصول مختلف سال اقدام به کاشت محصولات مختلف کرد.

در مورد اتصالات گلخانه باید گفت، گلخانه دارای یک چهارچوب یا یک اسکلت است که روی آن را می‌توان با نایلون یا پوشش‌های مخصوص گلخانه پوشاند اما این اتصالات در محل ارتباط نایلون‌های گلخانه و محل جاگیری پنجره‌ها و یا سایر تجهیزات گلخانه بر روی سازه مورد نظر کاربرد دارد. انواع اتصالات گلخانه می‌تواند دارای ضخامت و اشکال مختلفی باشد که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

ضخامت و اشکال مختلف اتصالات گلخانه

در این قسمت ضخامت و اشکال مختلف اتصالات گلخانه را با هم مرور می‌کنیم. این اتصالات دارای اشکال مختلفی مانند نیم دایره، یو، اچ و سایر شکل‌ها می‌باشد. ضخامت آن نیز بسته به جای مورد استفاده می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در ستون گلخانه از انواع اتصالات گلخانه با ضخامت 8/2 و 3 میلی‌متر می‌توان استفاده کرد. در حالی که برای سایر مکان‌ها مانند سقف سازه می‌توان از انواع اتصالات گلخانه با ضخامت کمتر یعنی 1، 5/1 و 2 میلی‌متر استفاده کرد. یکی از اتصالات پر مصرفی که به علت قیمت مناسب‌تر در سازه‌های گلخانه بسیار کاربرد دارد، سازه‎‌های گالوانیزه می‌باشد که به علت تفاوت در ضخامت و وزن در دو گروه نیمه سنگین و سبک تقسیم بندی‌ می‌شوند. به طور کلی اگر بخواهیم این اتصالات ساخته شده از ورق گالوانیزه را طبقه‌بندی کنیم، به 4 گروه زیر می‌توان اشاره کرد:

 1. اتصالات گلخانه سنگین
 2. اتصالات گلخانه صنعتی
 3. اتصالات گلخانه کشاورزی
 4. اتصالات گلخانه سبک

ورق‌های گالوانیزه طی فرآیندی به نام گالوانیزاسیون آماده استفاده در صنایع مختلف می‌شوند. معمولا از روش‌های برای گالوانیزاسیون استفاده می‌شود:

 • گالوانیزاسیون سرد
 • غوطه‌وری داغ
 • اسپری نمودن
 • رنگ کردن با خاک فلز روی
 • پوشش‌دهی مکانیزه

اگر به زبانی ساده بخواهیم بگوییم مواقعی که از روش گالوانیزاسیون سرد یا سایر روش‌ها به غیر از روش غوطه‌وری داغ برای فرآوری این ورق‌ها استفاده شود، به آن‌های ورق‌های گالوانیزه سرد می‌گویند. در صورتی که اگر از روش غوطه‌وری داغ استفاده شود، این ورق‌ها را ورق‌های گالوانیزه گرم می‌نامند. روش‌های ذکر شده باعث افزایش مقاومت این ورق‌ها در مقابل زنگ زدگی خواهد شد. اتصالاتی از این نوع، دارای برچسب کارخانه تولید کننده و استاندارد تولید و همچنین سایز می‌باشد و در بسته‌بندی‌های منظم ارائه می‌شود.

مزایای استفاده از اتصالات گلخانه از نوع لوله گالوانیزه

در مورد انواع اتصالات گلخانه با لوله گالوانیزه باید گفت، برخی از افراد هنگام ساخت گلخانه از این لوله‌ها برای اتصالات گلخانه خود استفاده می‌کنند که هم دوام زیادی دارد و هم اینکه قیمت مناسبی دارد. علاوه بر این مقاومت زیادی نیز دارد. برخی از افراد از لوله‌های گالوانیزه سرد که برای اتصالات گلخانه استفاده می‌کنند. البته تعداد کمی از افراد از لوله‌های گالوانیزه سرد بدین منظور استفاده می‌کنند. تعداد بیشتری از افراد به منظور حفظ اتصالات در مقابل زنگ زدگی از ورق‌های یا لوله‌های گالوانیزه گرم استفاده می‌کنند. اما استفاده از این نوع اتصالات در تجهیز گلخانه دارای فوایدی می‌باشد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • راحتی زیاد هنگام نصب این اتصالات در گلخانه
 • سرعت زیاد هنگام نصب این اتصالات در گلخانه
 • هزینه و قیمت مناسب در صورت استفاده از این نوع اتصالات
 • مقاومت بالا در مقابل زنگ زدگی، خوردگی و پوسیدگی
 • داشتن روکش مخصوص و در نتیجه افزایش طول عمر این اتصالات

لوله‌های گالوانیزه مورد استفاده در اتصالات گلخانه در انواع سایزها از 2/1 تا 6 اینچ تولید می‌شوند. در مورد اتصالات گلخانه از تمامی سایزها استفاده می‌شود اما سایزهای 2/1، 1 و 4/3 اینچ از جمله‌های سایزهای بسیار پرکاربرد در اتصالات گلخانه می‌باشند. زیرا این لوله‌ها به علت وزن کمتر، سبک بوده و به راحتی و با سرعت زیاد نصب می‌شوند. ناگفته نماند از سایر سایزها بسته به نظر مشتری نیز در اتصالات گلخانه استفاده می‌شود. به همین دلیل انواع سایزهای لوله گالوانیزه در کارخانه‌های کشور تولید می‌شود. در زیر تصویر لوله‌های گالوانیزه مورد استفاده در اتصالات گلخانه را مشاهده می‌کنید. همچنین یک لوله گالوانیزه گرم به طور میانگین دارای طول عمر بین 25 تا 30 سال می‌باشد. اما این طول عمر در لوله گالوانیزه‌ای که به روش سرد گالوانیزه شده؛ حداکثر به 8 سال خواهد رسید. علت این امر را می‌توان تفاوت در روش گالوانیزاسیون این دو برشمرد. لوله گالوانیزه گرم در دمایی حدود 420 درجه سانتی‌گراد، آبکاری شده و به عمل می‌آید. این درصورتی است که لوله گالوانیزه سرد در دمای کمتری فرآوری شده و در نتیجه مقاومت کمتری نسبت به عوامل نامساعد محیطی مانند زنگ زدگی از خود نشان می‌دهد. بنابراین بیشتر افراد تمایل به استفاده از لوله‌های گالوانیزه گرم در اتصالات گلخانه دارند.

استفاده از کدام نوع از لوله‌های گالوانیزه در اتصالات گلخانه به صرفه‌تر است؟

در صورتی که سرمایه کمی برای شروع دارید، استفاده از لوله‌های گالوانیزه سرد گزینه مقرون به صرفه‌تری است. همانطور که ذکر شد این لوله‌ها در محدوده دمای کمتری مورد فرآوری قرار می‌گیرند. در واقع در دمای حدود 70 درجه سانتی گراد  ، زینک را روی لوله گالوانیزه ریخته و آن‌ها را آبکاری می‌کنند. به دلیل عملیات کمتر و کوتاه‌تری که در فرآوری این نوع لوله‌ها انجام می‌شود، قیمت آن‌ها نیز مناسب است. اما دارای معایبی نیز می‌باشد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • طول عمر کمتر بین 3 تا 5 سال و حداکثر 8 سال
 • مقاومت کمتر در مقابل زنگ زدگی، ساییدگی، خوردگی و پوسیدگی

طبیعتا به علت رطوبت بالا در گلخانه استفاده از لوله‌های مقاوم در مقابل زنگ زدگی در اتصالات گلخانه ارجحیت بیشتری دارد اما توجه به قیمت آن‌ها نیز مسئله مهمی است. در صورت استفاده از لوله‌های گالوانیزه سرد در اتصالات گلخانه پس از 5 سال حتما نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

فهرست
error: Content is protected !!
تماس بگیرید